in

Olympics 2012, London, Watanzania

Wakati wa Michezo ya Olimpiki ya London 2012, Timu ya Tanzania iliwasili jijini London na katika kukaribishwa na wenyeji wao, tulijumuika pamoja na mhe Balozi wetu katika Uingereza Mhe Peter Kallaghe, katika kuwapokea na kuwapa kila aina ya msaada uliotakiwa.pichani ni baadhi ya watu na matukio.

Report

Written by Israel Saria

For the last 20 years I have been working as a football pundit. This experience has provided me with a very useful insight into football and the opportunity to carry out extensive research into the game including its players, the stadiums, the rules and tactics and I have also been grateful to meet a wide range of people connected to football in the UK, Tanzania, Germany .....

What do you think?

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Loading…

0

RVP aanza vibaya Manchester United

CHAMA CHA MPIRA WA WAVU-TAVA