Hongera sana, ‪MbwanaSamatta‬, ushindi wako uwe chachu kwa vijana wengine ‪#Tanzania‬, umeonyesha njia, ni jukumu la viongozi wetu na taasisi za michezo kukutumia, kuwa chambo cha kuvua vipaji zaidi, ili tuwapate akina ‪‎Samatta‬ wengi.Hongera sana…..

Report

Tottenham Hotspur

Written by Israel Saria

For the last 20 years I have been working as a football pundit. This experience has provided me with a very useful insight into football and the opportunity to carry out extensive research into the game including its players, the stadiums, the rules and tactics and I have also been grateful to meet a wide range of people connected to football in the UK, Tanzania, Germany .....

What do you think?

Tanzania Sports

Guardiola: Nakuja England

Tanzania Sports

MBWANA ALI SAMATTA